Dana 13.12.2004. godine, u 10.00 sati, održaće se «Okrugli sto» sa međunarodnim učešćem u SAVA CENTRU. Predstavnici vlasnika oduzete imovine upoznaće prisutne (predstavnici vlasti, crkve, Univerziteta, inostranih diplomatskihi konzularnih predstavništva, javne ličnosti...) sa neophodnošću donošenja Zakona o povraćaju oduzete imovina, pod radnim naslovom
«RESTITUCIJA – TRANZICIJA»
Kako su za ovaj skup ptrebna znatna materijalna sredstva (oko 2.500,00 EUR! – što je, za naše uslove, ogroman novac!) i ovom prilikom vas pozivamo da vašim dobrovoljnim prilozima pomognete da vratimo pozajmljena sredstva!!!
Vaše novčane priloge možete da pošaljete poštom na adresu:
Darko Pavlović
Makenzijeva 60
11000 BEOGRAD
I ovom prilikom vas podsećam, da dogovorena mesečna članarina u udruženju «BEOGRAD» iznosi 50,00 dinara (i više, ako ste u mogućnosti!).
Redovni sastanci udruženja «BEOGRAD» održavaju se svakog petka u 18.00 sati u ulici Prote Mateje br. 36 – dvorišna zgrada, u sali. Trajanje sastanaka je jedan sat!
POMOZITE ZAJEDNIČKU STVAR – HVALA UNAPRED ! ! !
S poštovanjem,
Darko Pavlović
DUBROVAČKA BRODARSKA TVRTKA TAJNO PRIPREMA ZNAČAJAN PROJEKT U TURISTIČKOJ DJELATNOSTI
»ATLANTSKA PLOVIDBA« OSNIVA ZRAKOPLOVNU TVRTKU?
U krugu dubrovačkih turističkih djelatnika saznali smo da brodarsko poduzeće »Atlantska plovidba« okuplja potencijalne partnere s kojima namjerava osnovati novu charter zrakoplovnu tvrtku. Potvrdu te značajne novosti nismo mogli dobiti od predstavnika dubrovačkog brodara, što ne iznenađuje s obzirom na njihovu ustaljenu praksu da širu javnost upoznaju s projektima tek kad je sve do detalja perfekturirano, ali prema drugim pouzdanim izvorima može se zaključiti da su dosta odmakle pripreme za osnivanje te zrakoplovne tvrtke.
Interes »Atlantske plovidbe« da se uključi u zračni prijevoz proizlazi iz činjenice da je u njenom vlasništvu osim hotela »Imperial« i »Grand« odnedavno i hotel »Lapad«. Kontinuirano popunjavanje tih smještajnih kapaciteta iziskuje ne samo studioznu obradu međunarodnih turističkih tržišta već i fleksibilne zrakoplovne veze s najvažnijim europskim destinacijama. Pri tome se ima u vidu činjenica da će prometno izolirano dubrovačko područje još zadugo biti najviše oslonjeno na prijevoz zrakoplovima kojima stiže preko 80 posto svih turista. Kao što smo već pisali, suvlasnik »Imperiala« je jedan od najpoznatijih svjetskih hotelijerskih lanaca »Hilton«, kojem je povjeren i menadžment u budućem poslovanju tog velikog hotela najviše kategorije čija se rekonstrukcija i dogradnja privodi kraju tako da će njegovo otvaranje uslijediti početkom iduće godine. Poslovna simbioza »Atlantske plovidbe« i »Hiltona« očituje se i u budućem nazivu tog hotela – »Hilton Imperial Dubrovnik«. Želja je »Atlantske plovidbe« da se pod »Hiltonovim« okriljem također nađu »Grand« i »Lapad«, za koje su predviđena znatna ulaganja kako bi im se usluge podigle na višu kategoriju. O tome su već vođeni poslovni razgovori čelnika »Atlantske polovidbe« i »Hiltona«.
Iz dostupnih informacija smo saznali da »Atlantska plovidba« okuplja poslovne partnere na razini Dubrovačko-neretvanske županije. Među njima su navodno i druga hotelska društva čije bi okupljanje jamčilo maksimalnu popunjenost mjesta u chater zrakoplovima. Po svemu sudeći, uskoro će se točno znati s koliko će i kakvih zrakoplova raspolagati dubrovačka zrakoplovna tvrtka. Važno je istaknuti da će se »Atlantska plovidba« i nakon proširenja poslovanja na hotelijerstv, a najvjerojatnije i na zračni prijevoz, prvenstveno baviti brodarstvom kao svojom osnovnom djelatnošću.
NOVI LIST
JEDINI U EVR
OPI NISMO REŠILI PITANJE VRAĆANJA ODUZETE IMOVINE
Oteto nema ko da vrati
Početkom septembra Vlada Srbije obrazovala je Komisiju za pripremu radnog teksta nacrta zakona o vraćanju oduzete imovine i obeštećenje i 31. oktobar odredila kao krajnji rok za izradu nacrta. Od nadležnih su stigla i obećanja da će zakon o vraćanju oduzete imovine biti usvojen do kraja godine u Skupštini Srbije.
Pošto je rok za izradu radnog teksta zakona o denacionalizaciji prošao a Komisija ga nije predočila javnosti, sekretar Mreže za restituciju Mile Antić kaže da su se oni složili da se rok pomeri za desetak dana, ali dodaje da je već sada jasno da oteto nema ko da vrati i da se i sada razmišlja o obeštećenju putem obveznica na koje stari vlasnici neće nikada pristati.
Gruba procena
- Dobro je da je ova Vlada započela izradu sistemskog zakona o restituciji iako podsećamo da se u Narodnoj skupštini Srbije nalazi nekoliko predloga zakona o povraćaju oduzete imovine podnetih od ovlašćenih predlagača i da su svi ovi predlozi najvećim delom kompatibilni i da se zalažu za vraćanje u naturi. Stalno ističemo da bi donošenje zakona o restituciji značilo i dodatni budžetski prihod jer bi momentom vraćanja imovine ona postala i predmet oporezivanja pa samim tim i novi budžetski prihod. Odnosno, više je nego jasno da što je veći stepen naturalnog vraćanja imovine, prvenstveno zemljišta koje je i danas u državnom vlasništvu, biće veći stepen budžetskih prihoda na osnovu poreza na imovinu - ističe Antić.
On još jednom podseća da je čak i Albanija u junu ove godine donela zakon o restituciji i da smo ostali jedini u Evropi koji to pitanje nisu rešili. Ukoliko država i ovog puta prevari stare vlasnike, oni će biti prinuđeni da svoja prava zatraže pred Evropskim sudom u Strazburu, a to će onda državu koštati trostruko više.
Brojke u raskoraku
Teško je proceniti kolika su potraživanja starih vlasnika a od toga umnogome zavisi kakva će rešenja biti ponuđena. Po oceni bivših vlasnika i naslednika njihovi zahtevi premašuju desetine milijardi evra, a država nezvanično procenjuje da je reč o 1,5 milijardi evra. Imovinu kod nas potražuje između 80 i 100 hiljada ljudi, a ima onih koji tvrde da ih je i 300 hiljada. Samo za obeštećenje bivših vlasnika stanova kupovanih po tržišnoj vrednosti, procene su, moralo bi da se izdvoji između 30 i 40 milijardi dolara, a država u narednih 15 godina nije u mogućnosti da izdvoji više od pet-šest milijardi. Za sada je osigurano samo između 30 i 50 miliona evra u Fondu za restituciju po osnovu izdvajanja 5 procenata od svih dosadašnjih privatizacija.
Ispravka istorijske nepravde
Ova Vlada spremna je da reši pitanje oduzete imovine i time ispravi istorijsku nepravdu koja je velikom broju naših građana činjena unazad nekoliko desetina godina, ali pri tome, kako je istakao ministar Zoran Lončar obrazlažući odluku za osnivanje Komisije za restituciju, mora se voditi računa o realnim ekonomskim snagama Srbije. Pitanje denacionalizacije je osetljiva tema za svaku vlast i nijedna sigurno neće moći da izaće sa predlogom zakona o denacionalizaciji ukoliko nema dovoljno budžetskih potencijala da ispuni ono što zakon propisuje. Bez para u budžetu novčana naknada i obeštećenje ostaće samo prazna priča i obećanje, rekao je Lončar. |
Predsednica Komisije za izradu nacrta zakona o denacionalizaciji Vesna DŽinić ističe da nije bilo moguće ispoštovati rok koji im je Vlada Srbije postavila jer je problem vraćanja i utvrđivanja oduzete imovine velik i zahteva više vremena.
- Prvi posao Komisije jeste da napravi grubu procenu kakvi bi bili finansijski efekti takvog zakona jer od toga zavisi i način vraćanja. Vrlo grube procene kažu da će to biti najmanje 35 milijardi evra, a ima procena i do 200 milijardi dolara. To su za naš budžet ogromni iznosi – kaže DŽinićeva.
Komisija u prethodnih mesec dana, po rečima DŽinićeve, nije utvrdila ni osnovno načelo i model vraćanja oduzetog, pa se još razmatraju i mešoviti model – vraćanje u naturi i novčano obeštećenje, ali i samo novčano obeštećenje u obveznicama.
Iskustva iz okruženja
- Prilikom iznošenja predloga o modelu vraćanja imovine uzećemo u obzir i iskustva iz okruženja, ali naša je situacija specifična, jer je kod nas pre oduzimanja sve bilo u privatnoj svojini, a u drugim republikama nije. Ako sada nešto izmirujemo u naturi, a drugo u obveznicama, to može biti neka vrsta nepravde. Zato je teško doneti pravu odluku i sigurno da nema dobrog rešenja i da niko neće biti zadovoljan – ni oni kojima treba da se vrati, ni poreski obveznici koji će plaćati nešto za šta nisu krivi. Treba preuzeti odgovornost za to da će sledećih pet šest generacija otplaćivati te obaveze, bez obzira na model vraćanja. To nije laka odluka – objasnila je DŽunićeva.
Mile Antić, pak, tvrdi da to ne bi opteretilo građane ako se imovina vrati u naturi.
- Zemljište u većini slučajeva može biti vraćeno, a najveći otpor tome pružaju direkcije za građevinsko zemljište koje njime trenutno raspolažu. Sadašnjim korisnicima zemljišta ne bi se puno toga promenilo ukoliko dođe do nominalne promene vlasnika – umesto direkcija to bi bili stari vlasnici. Prava korisnika ne bi se menjala i ugrožavala. Isto se to odnosi i na lokale i poslovni prostor. Kod oduzetih fabrika nerealno je insistirati na kompletnoj restituciji, ali stari vlasnici moraju dobiti deo akcija u fabrikama koje nisu potpuno u privatnom vlasništvu. Kod onih koje su već prodate povraćaj je nemoguć, a mi predlažemo da se stari vlasnici obeštete akcijama iz portfelja Akcijskog fonda u nekoj drugoj fabrici ili preduzeću. Kad je reč o vraćanju stanova, predlažemo da država po ugledu na Makedoniju izdvoji sredstva za izgradnju novih stanova uz otvorenu mogućnost sadašnjim i starim vlasnicima da se dogovore kome bi pripao stari, a kome novi stan iste kvadrature. Osim toga, treba ostaviti i mogućnost poravnanja – objašnjava Antić.
LJ. Malešević
DNEVNIK
Kako i zasto je likvidirana nasa prva avio-kompanija?
Aeroput opet siri krila?
Aeroput je osnovan 1927. godine sa kapitalom od sest miliona tadasnjih dinara, koje je sakupilo 412 akcionara. Pred Drugi svetski rat bio je respektabilna kompanija koja je posedovala gustu mrezu domacih i medjunarodnih linija sa flotom od 14 aviona. U bombardovanju 1941. godine, unistena je gotovo celokupna imovina kompanije. Nakon oslobodjenja, komunisticke vlasti donose uredbu o zabrani privatnih akcionarskih drustava, na osnovu koje je Aeroput, resenjem od 24. decembra 1948. godine, likvidiran
Beograd - Ove godine obelezava se znacajan jubilej - 75 godina od pokretanja civilnog vazdusnog saobracaja u Jugoslaviji. To je ujedno bio i dijamantski jubilej nase prve aviokompanije "Aeroput", koja je osnovana 29. maja 1927. godine u palati Jadransko-podunavske banke. Takodje, nedavno je Aeroklub "Nasa krila", u Skupstini Beograda uprilicio svecanost na kojoj su urucene plakete potomcima osnivaca "Aeroputa" i nekadasnjim sluzbenicima te kompanije. Spomenice su dobili potomci trojice osnivaca, Tadije Sondermajera, Svete Hodjere i Miodraga Paunovica, potomci prvih pilota "Aeroputa" kao i najstariji sluzbenik "Aeroputa" Ognjen Bogdanovic (93). Bila je to prilika za detaljnije rasvetljavanje nestanka, odnosno likvidacije "Aeroputa". O tome smo razgovarali sa Mirjanom Krstulovic Paunovic, unukom Miodraga Paunovica, jednog od osnivaca "Aeroputa".
Akcije

Pakete akcija u "Aeroputu" imale su banke kao sto su: Vracarska zadruga, Srpska banka iz Zagreba, Privredna banka, Postanska stedionica, Gajret, Amerikansko-srpska iz Sarajeva i druge, kao i tadasnje fabrike i preduzeca: Teleoptik Velauto, Ikarus iz Novog Sada,Tehnicko drustvo "Voks"...Ukupno 412 akcionara uplatilo je 14.000 akcija po 250 dinara, ili sest miliona ondasnjih dinara. Sa tim kapitalom, buduci gigant poceo je sa radom. Nabavljena su prva cetiri aeroplana.
Naslednici traze ratnu odstetu

Medju hartijama od vrednosti koje su Nemci odneli iz sefa Aeroputa u Fransusko-srpskoj banci, nalazile su se i obveznice ratne odstete iz Prvog svetskog rada u vrednosti oko milion i po predratnih dinara. Tako ispada da Aeroput, pored ratne stete iz Drugog svetskog rata ima da naplati i onu iz Prvog sa pripadajucim kamatama, naravno.
DANAS
Sremski Karlovci: radosni odlazak u prošlost
Dug patrijarhu Brankoviću
Nekadašnji "srpski Hajdelberg" prva je opština u Republici koja je vratila deo imovine Srpskoj pravoslavnoj crkvi. Hoće li to makar malo pomoći da se naša nekadašnja duhovna prestonica, a danas usnula sremska varoš, trgne iz letargije
Prvi potez nove opštinske vlasti u Sremskim Karlovcima bio je osvećenje zgrade Skupštine opštine koje je obavio episkop sremski Vasilije. Ovo zdanje već je, poodavno, osveštao patrijarh Varnava. Ali, posle decenija ateizma i onoliko bezbožnika koji su promarširali kroz ovu zgradu bila je potrebna nova "dezinfekcija". Novi karlovački gradonačelnik Đorđe Gačić ponosno pokazuje ikonu na zidu svoje kancelarije koju je karlovačkoj Opštini poklonio lično vladika Vasilije.
Teško da postoji manji gradić s većim palatama od Sremskih Karlovaca. Većinu tih monumentalnih zdanja podigao je patrijarh Georgije Branković krajem devetnaestog i početkom dvadesetog veka, dok je bio na karlovačkom patrijaršijskom tronu. Izgradio je Stefaneum, bogoslovski Internet, Partijaršijski dvor... Dovoljno je bilo da se jedan tadašnji lokalni kafedžija naruga kako će između crkvenih palata otvoriti krčmu pa da Branković, već sutradan, i taj plac ogradi i na njemu sazida zgradu crkveno-narodnih fondova, današnju zgradu Bogoslovije ...Jer, moglo mu se i htelo mu se! A i imao je čim... Iza njegovog neimarskog dela stajala je Srpska banka iz Zagreba, u to vreme treća banka po finansijskoj snazi u Austro-Ugarskoj! U Brankovićevo vreme Karlovci su doživeli vrhunac svog sjaja, kako spoljašnjeg, tako i duhovnog, kulturnog, pedagoškog... I, kao što biva, usledio je veliki pad i doba bezbožništva dugo više od pola veka. Komunistička vlast, po svom običaju, prisvojila je tuđu muku otimajući Srpskoj pravoslavnoj crkvi veliku imovinu.
Gest dobre volje
Kasnije, sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog veka, kad je vojvođanska, autonomaška "država" ojačala i osilila se, samo ime Sremskih Karlovaca bilo je proskribovano. Usmenom naredbom pokrajinskih vezira bilo je zabranjeno pominjati ga. Ta instrukcija, kažu Karlovčani, potekla je od Stevana Doronjskog, nekadašnjeg đaka karlovačke gimnazije koji je postavio na gimnazijsku zgradu spomen-ploču na kojoj je, naravno, stajalo njegovo ime...
Onda je tu oligarhiju zamenila miloševićevska ekipa koja je snažno udarila u talambase nacionalnog sentimentalizma promovišući Sremske Karlovce u varoš od izuzetnog, srpskog nacionalnog značaja. Na početku su skinuli ploču s imenom Doronjskog, ali se nisu setili da vrate konfiskovanu crkvenu imovinu.
Najsvežija vest iz Karlovaca - zvanična odluka nove opštinske vlasti da se Srpskoj pravoslavnoj crkvi vrati deo otete imovine - nagoveštava da se varoš izvlači ispod tereta tužnog veka. Po rečima gospodina Gačića, to je samo gest dobre volje da se stvari konačno postave na svoje mesto.
- Naša namera da ispoštujemo opravdano očekivanje SPC u pogledu vraćanja nasilno otete crkvene imovine ograničena je jedino obavezujućom pravnom procedurom. Mi smo prva opština u Srbiji koja je rado i bez ustezanja vratila eparhiji sremskoj zgradu na Trgu Branka Radičevića koju komunistička vlast nije mogla oduzeti čak ni po odredbama njezinog Zakona o nacionalizaciji. Dakle, nacionalizacija ove zgrade bila je čista otimačina.
Odluka je prosleđena Imovinsko-pravnoj komisiji Narodne skupštine Republike Srbije koja donosi konačno rešenje. Istovremeno, doneta je slična odluka da se još jedno zdanje na Brankovom Trgu vrati gimnaziji od koje je oduzeto takođe protivno Zakonu o nacionalizaciji.
Spisak otuđenih crkvenih dobara je podugačak i reč je o popriličnim kulturno-istorijskim i materijalnim vrednostima. To su: zgrada Blagodejanija (sadašnja Skupština opštine Sremski Karlovci), Patrijaršijski dvor (današnji karlovački muzej), Stefaneum, deo zgrade gimnazije, placevi, vinogradi, zemljišta... Na tom spisku je i Dvorska bašta, zapravo zapušteni botanički vrt u kojem je davno posađeno najrazličitije rastinje...
Skupština opštine Sremski Karlovci je donela pomenutu odluku na zahtev episkopa sremskog Vasilija. Podsećajući da je zgrada na Trgu Branka Radičevića "samo jedna u nizu nepravedno oduzetih" od Srpske pravoslavne crkve, vladika navodi da je taj prostor neophodan zbog smeštaja obnovljene Srpske manastirske štamparije koja je morala biti preneta čak u Batajnicu i da je, iz istog razloga, sedište Arhijerejskog namesništva sremskokarlovačkog, posle dva veka, premešteno u Krčedin!
Istočnjački stil
Episkop Vasilije naglašava da ovaj zahtev podnosi "po četvrti put" i da je prethodni podnet u julu 1997. godine. Ova činjenica je prava ilustracija stvarnih dometa pompeznog i ispraznog srbovanja bivšeg režima u Sremskim Karlovcima. Naslednici autonomaške vlasti, SPS-ovci, promenili su nacionalni predznak, ali ne i crvenu ćud. Doneli su bombastični Zakon o revitalizaciji i obnovi Sremskih Karlovaca, osnovali pripadajući Fond i nasrnuli na usnulu sremsku varoš tonama šljunka, peska, betona... Organizovani su razni simpozijumi, razbacivali se ćevapčići i prosipalo vino... U takozvanom Institutu srpskog naroda (Stefaneumu) priređen je simpozijum o "nacionalnom" junaku Če Gevari! Socijalisti su znali i da se smiluju pa su, nekako, Lenjinovoj ulici vratili ime i sada se zove mitropolita Stefana Stratimirovića.
Šampionski tužan i ružan poduhvat je podizanje Tržnog centra, neprilične, "kiosk" građevine sa azijatskim kubetima ukrašenim šiljcima, u centru grada, tačno unutar prostora koji zatvaraju monumentalne crkvene građevine, na taj način, dakle, "revitalizovane"...
Đačka prestonica
Danas se socijalistički malter osušio, a Karlovci su ostali, sneni i polumrtvi, krijući se iza visokih dvorišnih zidina! Mogu li Sremski Karlovci nekim novim, življim, veselijim putem?
- U poslednjih sedam godina na čuvenu revitalizaciju našeg grada utrošeno je oko petnaest miliona maraka - kaže Gačić - a da se slabo šta vidi. Jer ljudi, a ne zidine čine grad. Socijalistička vlast je imala konferencijašku ideju o pretvaranju Karlovaca u novu Sentandreju, a poznato je da u Sentadreji Srba gotovo da više i nema. Bio je to potpun promašaj. Pravi izazov pred kojim stoji karlovačka varoš je biološka obnova, ulaganje u ljude. U tom smislu naša ideja je da se osnuje pravoslavna duhovna akademija i da se otvori makar nekoliko odeljenja umetničke akademije. Da gradić oživi, da se u njega naseli mladost i da, kao us tara vremena, koliko-toliko Karlovci postanu đačka prestonica, ako hoćete i srpski Hajdelberg. Da se uloži u decu, a ne u fasade, da se pravi milje, da se neguje i obnavlja pravoslavna verska kultura.
Finansijska potpora ovoj ideji po mišljenju Gačića trebalo bi da bude već postojeći Fond za obnovu, ali i prilozi bogatijih Karlovčana i karlovačkih đaka u emigraciji. Karlovački gradonačelnik pominje bračni par Jelenu i Đorđa Kolarevića, kao i počivšeg vojvodu Momčila Đujića, nekadašnjeg karlovačkog bogoslova, koji je poklonio Bogosloviji više od pet hiljada knjiga, kompjutere i drugu opremu.
Karlovaca, međutim, nema i neće ih biti bez vinograda. Vinova loza je proslavila i vekovima hranila Karlovce. Danas, postoji tek nekoliko ljudi, ozbiljnih vinogradara. Sremski Karlovci će povratiti svoj duh i identitet tek kad se prenu iz pivske usnulosti i pređu na vinsku živost. |
Ilustrovana Politka
Humanista i borac
Ove godine se navršava punih 150 godina od rođenja Vladimira Matijevića, jednog od najvećih srpskih dobrotvora
iz sadašnje Republike Hrvatske
Vladimir Matijević se rodio 3. avgusta 1854. u Gornjem Budačkom, na Kordunu. Osnovnu školu i gimnaziju završio je u obližnjem Karlovcu. Tu se upisuje i u Kadetsku školu, ali je napušta, ne želeći da se posveti vojnom pozivu, prekidajući tako, na neki način, krajišku tradiciju. Umesto da postane austrougarski oficir, on se upisuje u Visoku trgovačku školu u Beču. Nakon završenog školovanja zapošljava se u trgovačkoj firmi Gustava Sahera u Zagrebu. Očito je trgovački poziv bio njegov pravi izbor, jer se vrlo brzo ističe kao sposoban poslovni čovek, što mu je omogućilo da radi po raznim trgovačkim kancelarijama i kao trgovački putnik velikih trgovačkih firmi. Radeći vredno i stičući imetak, postaje 1882. poslovni ortak svog poslednjeg šefa, vlasnika velike trgovačke firme, “Konšak” u Zagrebu. Ulaskom u ovu firmu vrlo brzo doprinosi proširenju njenog poslovanja i njenom daljem razvoju, što mu donosi ugled i bogatstvo.
Svestan teškog političkog i ekonomskog položaja srpskog naroda pod Austrougarskom i težnje tadašnje vlasti da vrši pritisak radi njegovog nacionalnog otuđenja, Matijević počinje da razmišlja šta bi trebalo učiniti da se to stanje popravi. Vrlo brzo je shvatio da se samo jačanjem ekonomske moći Srbi mogu odupreti nacionalnom ugnjetavanju. A da bi se u tome uspelo, treba stvoriti vlastite kadrove. Zato se već kao trgovački putnik obraća našim trgovcima i zanatlijama sa predlogom da primaju na izučavanje zanata srpske dečake sa dobrim ocenama i iz siromašnih porodica.To je rezultiralo upućivanjem preko 200 siromašnih učenika na izučavanje trgovine i zanata.
U njemu je sve više sazrevala ideja o nužnosti organizovanog rada na tom planu. U ovu ideju ulaže ne samo svoj rad nego i novac, i počinje okupljati oko sebe istaknute Srbe, uglavnom iz naših krajeva pod Austrougarskom. Da je ovaj posao napredovao svedoči i osnivačka skupština, sazvana 23. septembra 1857, na kojoj je prihvaćena njegova inicijativa i osnovano u Zagrebu Srpsko privredno društvo “Privrednik”.
Ubrzo “Privrednik” proširuje delatnost na naše teritorije izvan Austrougarske. Zbog saradnje sa Srbijom i Crnom Gorom u toku Prvog svetskog rata, proglašen je od tadašnje austrougarske vlasti za veleizdajničku organizaciju, a njegov osnivač Vladimir Matijević morao se skloniti u Švajcarsku, gde ostaje do kraja rata.
Po završetku rata društvo “Privrednik” nastavlja rad, a 1923. iz Zagreba prelazi u Beograd. Od osnivanja pa do 1947. godine, kada je prestalo sa radom, osposobilo je oko 40.000 srpskih mladića i devojaka za rad u privredi i trgovini. Koju deceniju kasnije rad “Privrednika” će biti obnovljen, ali skromnije. Matijević je uz pomoć svojih saradnika osnovao i oko 450 srpskih zemljoradničkih zadruga, koje su činile Savez bratskih zemljoradničkih zadruga. Na njegovu inicijativu osnovana je Srpska banka DD, sa sedištem u Zagrebu i filijalama u Novom Sadu, Somboru, Subotici, Dubrovniku, Mitrovici, Splitu, Šibeniku i Kninu. Preko te banke davani su jeftini krediti članovima zemljoradničkih zadruga. Takođe, njegova je zasluga i pokretanje lista “Privrednik”.
Ovaj humanista i borac je svu svoju imovinu ostavio društvu “Privrednik”. Umro je u Beogradu 7. septembra 1929, gde je i sahranjen na Novom groblju.
U Beogradu je 28. marta 2002. osnovana Zajednica Srba iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine kao udruženje građana srpske nacionalnosti, uglavnom izbeglica, sa ciljem da međusobno privredno, ekonomski, društveno i kulturno povezuje članove ove zajednice, kojih ima preko 170.000, i da im pruža finansijsku, stručnu i svaku drugu pomoć u njihovim privrednim i poslovnim aktivnostima. Bilo bi dobro kada bi ovo udruženje iznedrilo nekog novog Vladimira Matijevića i kad bi delovalo na njegovom tragu, s obzirom na mnogostruke potrebe izbeglih Srba iz bivše Jugoslavije.
Boško M. Bućan
Novi Sad
DNEVNIK
PROF. DR LAZAR VRKATIĆ:
PRISAJEDINJENJE VOJVODINE SRBIJI 1918. GODINE (2)
Najveće čudo moderne srpske istorije
Najveće čudo moderne srpske istorije za tridesetak godina od patrijarhalnog ratničkog naroda do ekonomski razvijene i samosvesne grđanske klase - Srbi iz Ugarske i Hrvatske ušli u Srbiju kao politički subjektivan i samosvestan narod
Razvojačenje Vojne granice i nestajanje instituta i načina života Krajine je to stanovništvo stavilo u neobično nepovoljan položaj. Zbog siromaštva, i ne samo siromaštva, jedni su otišli u Ameriku, a drugi su nastavili da se bave starim krajiškim zanatima: vojskom, policijom i sveštenstvom (do samog kraja Austro-Ugarske mnogi su Krajišnici ostali lojalni kruni). I pored toga jedan sloj je uspeo, zajedno sa onim Srbima koji su živeli van Granice, da se ekonomski i kulturno uzdigne do te mere da je mogao da osnuje nezavisne institucije koje su trebale da poboljšaju položaj ostalog naroda.
Tako je u Zagrebu 1895. godine osnovana Srpska banka, koja će do Prvog svetskog rata postati jedna od najmoćnijih finansijskih institucija države, a pri osnivanju banke je pokazano da je to samo prvi korak ka ekonomskoj autonomiji i prosperitetu Srba, jer je zaključeno da je nužno zadružno organizovati seljake, a esnafski trgovce i zanatlije. Tako se 14.09.1897. godine osniva prva Srpska zemljoradnička zadruga u Sremskoj Kamenici, odmah preko puta Novog Sada, a iduće godine se u Zagrebu registruje Savez srpskih zemljoradničkih zadruga u Austro-Ugarskoj. U zadruge ne ulaze samo zemljoradnici, nego i trgovci, advokati, sveštena lica, te se za vrlo kratko vreme ceo jedan narod organizuje na sebi primeren način.
Moderne zadruge
Umesto stare patrijarhalne svojine iz Vojne krajine sada se uspostavlja moderna, ali se zadržava spoljašnji oblik zadruge, te se tako pod vidom staroga dešava najrevolucionarnija promena u biću toga naroda. Pred rat je bilo blizu 400 stotine zadruga, što znači da je jedna zadruga dolazila na oko 2.000 stanovnika. Krajem 1912. godine ukupni kapital Saveza je bio 142.436.251,95 kruna.
Napredak iz nevolje
Najviši momenat srpske samosvesti je to što su uspeli da se uzdignu i od vlastite konzervativne ideje, te više sebe nisu smatrali kao narod kojem nije primerena privatna svojina, bogaćenje, kultura, uljudnost itd... Svoj elitistički patrijarhalni konzervativizam su morali napustiti da bi opstali, a time što su se trudili da opstanu su nemerljivo ekonomsko jačali. Iz velike nevolje i nužde jedan narod je doveo sebe na ekonomski, kulturni i politički nivo građanskih naroda Evrope. |
Da bi shvatili koliko se napredovalo, treba navesti da je Srpska banka osnovana sa kapitalom od samo 9.000.000 kruna. Dugovi zadrugara te godine su iznosili samo 10% kapitala, što pokazuje da je Savez bio neobično finansijski uspešan, a zemljišni fond Saveza sa preko 100.000 k.j. garantovao je stabilnost prihoda. U slučaju krize ili suše uvek je tu bila Srpska banka da pomogne.
Rast kapitala Srpske banke je išao vrlo sličnim procentima, te se može reći da Srbi iz Hravtske i Ugarske ulaze u dvadeseti vek sa učvršćenom ekonomskom autonomijom. Više im nisu potrebni patenti vladara da im garantuju privilegije, sada im je dosta jedna odredba Trgovačkog zakonika Ugarske da sami sebi garantuju ekonomsku nezavisnost. Za tridesetak godina od patrijarhalnog ratničkog naroda postaju ekonomski razvijena i samosvesna zajednica sa izgrađenom građanskom klasom. Može se pouzdano kazati da je to najveće čudo moderne srpske istorije.
Ostali narodi sa kojima žive, a pre svega Hrvati, nemaju takav ekonomski uspon ni samosvest, te dolazi do nesaglasja sa njima (uzrok usmerenosti nacionalizma hrvatske konzervativne ideje protivu Srba i Jevreja je ekonomskog osnova, jer su Srbi i Jevreji bili ekonomski snažniji u državi gde su se Hrvati osećali jedinim političkim narodom). Međusobno podeljeni ili ne, neki put sarađujući sa Mađarima, većinom sa banom, bio on Karl Kuen-Herdervari ili neki drugi, a ponekad i sa Hrvatima, Srbi vrlo uspešno sebe promovišu i kao politički narod. Vrhunac njihove političke samosvesti je Srpsko-Hrvatska koalicija, kad su postali vladajući momenat u Hrvatskoj. Svoju političku samosvest su zadobili u neprekidnom sukobu sa ugarskom i hrvatskom konzervativnom političkom idejom. Iako su do skora bili objekat austrijske germanizacije, Mađari pokušavaju da izvrše potpunu mađarizaciju nemađarskog stanovništva Ugarske, a Hrvati, iako neprekidno trpe pokušaje mađarizacije i odrođavanja, u velikoj meri smatraju da u Hrvatskoj državno pravo imaju samo Hrvati, tako da su se Srbi nalazili u posredovanijoj poziciji od drugih.
Ko je koga oslobodio?
Osnivanjem Kraljevine SHS Srbi iz Ugarske i Hrvatske priključuju se Srbima iz Srbije, što svakako nije bilo protivno njihovoj volji, ali su način i princip toga priključenja bili protivni njihovim dugoročnim interesima. Priključenje je ostvareno kao proširenje dotadašnje srpske države, te su Srbi iz Srbije navodno oslobodili Srbe iz Ugarske i Hravtske. Radi se o tome da su Srbi iz Ugarske i Hrvatske ušli u tu državu kao politički subjektivan i samosvestan narod, te nije jasno od koga su oslobođeni.
Proširenje administracije i pozitivnog zakonodavstva Države Srbije na nove zemlje je izvršeno sa samopouzdanjem i arogantnošću kao da se radi o pripojenju nahija. Koncepcija trojedinog naroda, centralistička uprava, razulareni konzervativizam i srbijanizacija političkog života su dovodili Srbe Prečane u vrlo nezavidan položaj.
Dok je sve to kod drugih naroda dobilo manjinski konzervativizam i nacionalizam, kod njih je bila samo zbunjenost, jer su ipak bili Srbi, istina drugačiji, ali Srbi. Oni kojima germanizacija nije naudila, kojima hrvatski ili mađarski konzervativizam nije mogao ništa, sada su poraženi od konzervativizma vlastitog naroda. Konzervativci svih naroda koji su ušli u tu državu, čak i srbijanski, do dana današnjeg tvrde kako su njihovi narodi izgubili tim ulaskom, što je delimično i tačno, ali su svi i mnogo toga dobili, čak i sami Hrvati, što je teško priznati, a od svih tih naroda su najviše dobili i najviše izgubili Srbi iz Ugarske i Hrvatske.
DNEVNIK
Deoničari Srpske banke iz Zagreba i njihovi naslednici, posle 60 godina, potražuju od tri sadašnje države svoju nasilno oduzetu imovinu
Vratite nam sto miliona dolara
Potomci se okupili i pre dve godine ponovo osnovali istu banku sa sedištem u glavnom gradu Hrvatske. Akcionari bili: Pupin, Mika Alas, Dunđerski...
Mihailo Šaškijević iz Čikaga, univerzitetski profesor u penziji, jedan od potomaka deoničara Srpske banke, proveo je godine istraživanja i rada, prikupljajući podatke o opljačkanoj i nasilno oduzetoj imovini ovog finansijskog giganta, čije je sedište, od osnivanja, bilo u Zagrebu.
Preživeli deoničari su se okupili u leto 2000. godine i ponovo registrovali Srpsku banku. Održali su vanrednu skupštinu deoničara u Zagrebu.
- Na toj vanrednoj skupštini deoničara izabran sam za predsednika Upravnog odbora Srpske banke. Taj položaj pre mene je imao dr Svetislav Šumanović, podban banovine Savske, a kasnije Hrvatske u Kraljevini Jugoslaviji. Svakako da ima mnogo pozvanijih i spremnijih osoba da vrše ovu dužnost, ali meni je povereno i ja sam dužan da obnovim rad Srpske banke - rekao je profesor Šaškijević u telefonskom razgovoru sa novinarom „Glasa".
Kako dalje navodi Mihailo Šaškijević, potomak Stevana Karamate, direktora ekspoziture nekadašnje Srpske banke u Beogradu i ugledne i bogate porodice Šaškijević, deoničara čija je imovina nasilno oduzeta, odluku o takvoj otimačini, posle Drugog svetskog rata, doneo je neki Žarko Vimpulšek, u ime Josipa Broza, kada je deoničare Srpske banke proglasio saradnicima neprijatelja. Prema toj presudi, ti saradnici su bili i Miloš Teslić, koga su ustaše zaklale, te Mihailo Pupin, Mihailo Alas, kao i mnogi drugi ugledni i bogati ljudi, koji su završili u Jasenovcu, Jadovnom i drugim logorima. Jedina greška bila je samo to što su bili bogati.
Srpska banka, veliki ekonomski gigant, nastala je u vreme Austrougarske monarhije. NJen istorijat traje duže od jednog veka.
Nekoliko uglednih ljudi, uglavnom članova pravoslavno-crkvenih opština, davne 1895. godine osnovali su Novčani zavod, pod imenom Srpska banka, koja je registrovana kao Deoničarsko društvo u Zagrebu.
 |
 |
 |
Nepokretna imovina
Pored novca i vrednosnih papira, kako u zemlji tako i u inostranstvu, kada je nastala Nezavisna Država Hrvatska, 1941. godine, Srpska banka je posedovala ogroman kapital u nepokretnostima. Prema navodima Mihaila Šaškijevića i drugih potomaka, na prvom mestu je zgrada direkcije u Jurišićevoj ulici u Zagrebu, kao i zgrade ekspozitura u Novom Sadu u Grčkošlojskoj opštini, u Splitu na rivi, kao i u Senti, Subotici, Dubrovniku, Sremskoj Mitrovici, Šidu i Vukovaru.
U vlasništvu SB, bili su i hoteli „Lapad" i „Imperijal" u Dubrovniku, kao i kupališta Lapad i Sumartin. Što se tiče Beograda, njena je zgrada na uglu ulica kneza Miloša i Srpskih vladara, sedište Jadransko-primorske banke, direkcija sadašnje „Jugobanke". Srpska banka je imala deonice u železnicama Austrougarske. Dugačak je spisak preduzeća koja su bila u delimičnom ili viševećinskom vlasništvu ove banke. |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
|
 |
 |
 |
Ko su bili deoničari
Deoničari Srpske banke, pored uglednih i bogatih Srba, bili su i Hrvati, Nemci, Mađari, Slovenci, Amerikanci, Italijani i Austrijanci. Poznati vajar Ivan Meštrović takođe je bio akcionar ove banke, kao i članovi porodica Dunđerski, Karamata, Medaković, Dobrović, Lađević, Kalember, Šaškijević i mnogi drugi. Ukupno 6.740 deoničara imalo je ukupan iznos od 570,000 deonica po nominalnoj vrednosti od 75 dinara Kraljevine Jugoslavije. Od svih njih, u životu je 2000. godine bilo samo njih osmoro.
Jedan od tih malobrojnih, još živih, je i Alija Izetbegović. Akcionari su bili i njegovi pokojni deda Alijaga i otac Mustafa Izetbegović iz Bosanskog Šamca.
Akcionari su bili i uspešni Srbi iz sveta, a među njima Mihailo Pupin, Mihailo-Mika Alas, koji su takođe na spisku opljačkanih u ovom slučaju. |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
|
|
Prvi počasni predsednik banke bio je dr Livije Radivojević, pravi tajni savetnik, nosilac velekrsta reda Franje Josipa. Prvi predsednik Upravnog odbora bio je baron Jovan Živković Fruškogorski, vitez Reda železne krune Drugog reda i Malteškog krsta reda „Svetog Stepana". Članovi Upravnog odbora bili su najugledniji Srbi Austrougarske tog vremena sa prostora Hrvatske i Vojvodine. Među njima poznati Lazar Dunđerski, Lazar Lađević, zet Nikole Tesle, dr Svetislav Šumanović, Stevan Kalember. Biti deoničar ove banke bila je patriotska dužnost svakog iole bogatijeg Srbina.
Prilikom osnivanja Srpske banke upisan je deoničarski kapital u iznosu od 1.530.000 forinti, a četiri godine kasnije glavnica je pretvorena u iznos od 3.060.000 kruna. Osnovni deoničarski kapital vremenom je rastao, tako je 1919. godine dostigao iznos od 25.500.000 kruna, a tri godine kasnije 162.000.000 kruna je pretvoreno u 40.500.000 dinara. Sa tim kapitalom Srpska banka je ušla u novoosnovanu državu - Kraljevinu Srba, Hrvata i Slovenaca. Kako Šaškijević ističe, jedna deonica ove banke u vreme Kraljevine Jugoslavije vredela je 75 dinara ili 1,5 američkih dolara.
Banka je imala razgranatu mrežu filijala, kako u Austrougarskoj, tako i u Kraljevini Jugoslaviji. Učestvovala je u osnivanju Podunavske banke u Beogradu, gde je imala udeo od 60 odsto deonica. Taj deo vlasništva je zadržan i posle udruživanja Podunavske banke sa Jadranskom. Time je, pored glavnog sedišta u Zagrebu, imala i filijale, 1914. godine osnovane u Novom Sadu i u Senti iste godine. Filijale u Dubrovniku, Splitu, Kninu, Subotici osnovane su 1921, a godinu kasnije u Sremskoj Mitrovici i Somboru, zatim Pančevu, Velikom Bečkereku i Vršcu.
Stvarni osnivač i duhovni otac Srpske banke bio je Vladimir Matijević, koji je osnovao i dobrotvornu ustanovu „Privrednik". Pošto nije imao svoju decu, preko ove organizacije brinuo je o srpskim siročadima kao svojoj deci. Pored toga, ova banka je imala i penzione fondove za činovnike i poslužitelje banke. Početkom Drugog svetskog rata i raspadom Kraljevine Jugoslavije, Pavelić i ustaški režim Nezavisne Države Hrvatske počeli su pljačku ogromne imovine Srpske banke.
Po naređenju Pavelića, svi nazivi koja su u osnovi imala nešto srpsko - promenjeni su. Tako je i ova banka 1941. godine postala Trgovinsko-industrijalna banka d.d. Zagreb. Ta izmena je preneta i na podružnice u Bačkoj i Dalmaciji. Samo u Banatu, koji je bio pod Nemcima, nije dozvoljena promena imena.
Kako navodi Šaškijević, tada su članovi Skupštine deoničara, kao i Upravnog odbora Srpske banke, bili u najvećem broju Pavelićevi ljudi. Iako nisu imali deonice, imali su oružje, kojim su nasilno izvršili sve svoje naume. Da bi nekako zadovoljili rad legalnih tela Srpske banke, naterali su nekoliko Srba deoničara da budu u to uključeni.
Tako se odvijala farsa vladavine „prava", iza koje je stajala gola pljačka imovine deoničara banke.
Dolaskom na vlast oslobodilaca na belim konjima u Zagreb, sve ono što je ostalo posle Ante Pavelića, oteli su komunisti. Malobrojne preživele akcionare proglasili su narodnim neprijateljima i organizovali sudske procese protiv njih. Tada su mnogi osuđeni na smrt ili dugogodišnje tamnovanje, a sve u cilju otimanja njihove imovine. Suđenje „narodnim" neprijateljima odvijalo se u Zagrebu
- Ta presuda nije presuda već obična sudska ujdurma, kojom je prikrivena brutalna otimačina. Upravni odbor Srpske banke neće tražiti da nam se vrati naša imovina na osnovu Zakona o denacionalizaciji ili bilo kog drugog. Jednostavno, ima da nam se vrati ono što nam je oteto. Javno pitam, kako može odluka sudije u Zagrebu da ima bilo kakav pravni značaj u Beogradu i Novom SaduŞ? Da li je to onda Srbija kolonija Hrvatske. Mi nemamo nameru da gubimo vreme sa mangupskim zakonodavstvom Hrvatske, Jugoslavije, pa i Slovenije. Ili nam vratite našu imovinu, ili ćemo mi da preduzmemo sve potrebne korake da se svima vama zatvori put u Evropu - poručuje Šaškijević.
Malobrojni članovi Skupštine ponovo osnovane Srpske banke su u Zagrebu, Beogradu, Novom Sadu i Čikagu.
Predsednik Šaškijević se obraćao i zvaničnicima Hrvatske tim povodom i bilo je, doduše malo stidljivo, nešto o tome i u medijima tamo. NJegova knjiga „Deoničari Srpske banke, žrtve zločina Pavelića, Broza i Tuđmana" u Zagrebu se prodavala ispod ruke.
Povodom toga obratio se za pomoć i Goranu Svilanoviću, ministru inostranih poslova u Saveznoj vladi.
- Srpska banka, osnovana 1895. godine, bila je izmanipulisana od Pavelića, konfiskovana „radi saradnje sa neprijateljem" od Broza i konačno preprodana od Tuđmana, u ime novostvorene „pravne" Republike Hrvatske. Srpska banka ima na području tri države (Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Jugoslavije) imovinu koja se procenjuje između 50 i 100 miliona američkih dolara - stoji u pismu koje je Šaškijević uputio ministru Svilanoviću, na koje mu do sada nije stigao nikakav odgovor.
U nastavku pisma navode se nekretnine koje su bile u vlasništvu banke, kao i to šta se sada događa sa njima.
To su: palata u Jurišićevoj ulici 7, u strogom centru Zagreba.
Sada je u toj zgradi bespravno smeštena Poštanska banka Hrvatske, koja je poznata po proneverama (LJerka Ercegović i Kutle). Hoteli Imperijal i Lapad u Dubrovniku. Hotel Imperijal je prodat za neku sitninu nekom ministru Jerkoviću, iz Hrvatske, koji sada to želi da proda Amerikancima za 17 miliona dolara. U palati na rivi u Splitu smešten je ured Budišine stranke. Srpska banka je bila i suvlasnik rudnika Trepče (13.500 akcija). Trepču sada želi da zaposedne Soros.
Palatu u Novom Sadu, u Grčkoškolskoj ulici 2, koristila je neka slovenačka banka, za šta nije plaćala stanarinu pravim vlasnicima.
- Palata u Beogradu kod „Londona", gde je sada bespravno smeštena neka „Jugobanka", koja nam ne plaća stanarinu, niti je poznato da li plaća porez beogradskoj opštini, takođe je naša - navodi Šaškijević, obraćajući se ministru Svilanoviću, povodom i imovine u Srbiji. Tu su još i hotel „Plaža" u Ulcinju, kao i učešće u bankama u Sarajevu.
Šaškijević postavlja otvoreno pitanje svima nama koji živimo ovde.
- Otvoreno pitam Srbe, da li oni prihvataju odluku Žarka Vimpulšeka iz Zagreba, kojom se srpski rudnik „Trepča" daje u ruke Hašimu Tačiju. Ko ima kičmu i obraz neka ustane i kaže, jer taj rudnik je delimično i vlasništvo deoničara Srpske banke - poručuje Šaškijević.
Kristina Vlahović
Glas Javnosti
DON BRANKO SBUTEGA ZA "DAN"
Nastavlja se otimačina crkvene imovine
Govoreći o položaju katoličke vjerske zajednice u Crnoj Gori, don Branko Sbutega za "Dan" kaže da danas u Crnoj Gori nije problem da katolici iskažu svoje vjersko uvjerenje, s obzirom na to da su se promijenile političke okolnosti ili, bolje rečeno, ideološka supremacija. Sasvim je druga priča kad govorimo o katolicima kao socijalnoj grupi, ne samo zbog toga što smo kao grupa matematički minoritet nego što su osiromašeni, a crkva kao institucija opljačkana.
- Ta bezakonita otimačina njenih stoljetnih posjeda se nastavlja i danas. Nekad je to bilo sa pravnim predtekstom nacionalne eksproprijacije i konfiskacije, a sada je to posljedica prestrašne situacije sudstva u Crnoj Gori i neregularnih zakonskih normativa. Mogu navesti mnogo primjera, redom otkrivamo u kotorskom katastru desetine i desetine slučajeva pljačke naših vlasništva. Nažalost, ni pred kotorskim sudom ni pred ostalim republičkim institucijama od 1996. godine do danas nismo uspjeli po tom pitanju ni jednu parnicu da okončamo.
U ovom trenutku nije akutni problem pitanje povraćaja otete imovine, nego pitanje sprečavanja dalje otimačine - kaže Sbutega.
Govoreći o odnosima katoličke i pravoslavne crkve u Crnoj Gori, on ističe da crkve ne kontaktiraju samo preko popova, biskupa, vladika, nego i preko svojih vjernika. Nepobitno je da su vjernici i prije rata imali skladan suživot, prepoznavajući se kao nosioci iste duhovne baštine, odnosno ispovjednici istog jevanđelja. Odnosi pravoslavaca i katolika, gdje su stoljećima zajedno živjeli, uvijek su bili izuzetno dobri.
- Po mojoj osobnoj procjeni, kontakt crkava kao institucija je vrlo formalan i ne bih rekao da je iskren. Teško je tu iskrenost postići u trenutku kad se još nijesu rasplele političke situacije koje su dovele do kompromitacije tog odnosa - tvrdi don Branko.
On ističe da crkve uvijek na neki način dijele sudbine prostora.
- Mislim da crkve mogu jako puno da utiču na ono što se zove opšte civilizacijsko podizanje nivoa. Prvo među svojim vjernicama, a onda primjerom svojih vjernika mogu zaraziti dobrim stvarima jednu populaciju, kao što mogu i loši. To smo imali prilike da previše puta da vidimo.
B.Marković
http://www.dan.cg.yu/
NEKRETNINE Hrvatski biser postao najatraktivnije mjesto u kojem svjetska bogataška elita masovno kupuje vile i stanove
Rasprodaja Dubrovnika
Autor MAJA RILOVIC KOPRIVEC
Najmanje milijardu kuna prometa ostvareno je u kupoprodaji nekretnina na podrucju grada Dubrovnika u posljednih godinu i osam mjeseci! Zaprepašcujuci je to podatak Porezne uprave u Dubrovniku, u kojem je tržište nekretnina posljednjih godina doživjelo pravu eksploziju, a cijene atraktivnijih lokacija zbog stalne potražnje stranaca odletjele su u nebo i postale nedostupne domacem stanovništvu. Stranci koji su poželjeli kupiti dio dubrovackih znamenitosti u povijesnoj jezgri posljednjih su godina cijenu "kvadrata" stana povisili na pet-šest tisuca eura, a cijene rastu nakon što se Stradunom prošeta neka faca iz jet-seta.
Obiteljsko srebro
Raste i broj agencija za promet nekretnima, dobro posluju i odvjetnici, ali tržište je nezasitno i gotovo je nemoguce tocno utvrditi koliko je nekretnina promijenilo vlasnike u posljednjih pet godina. Cini se da ce povijesna jezgra Dubrovnika ove zime biti grad duhova jer je samo ove godine, bez okolice, poreznicima prijavljeno gotovo sedam stotina kupoprodajnih ugovora za nekretnine vrijedne gotovo 400 milijuna kuna!
Prodala sam rodnu kucu iza katedrale i nije mi žao. U nju je trebalo uložiti silan novac jer je bila derutna. Djeca imaju svoje obitelji i morala su riješiti stambeno pitanje, pa je jedini nacin da ostanemo živjeti u kuci bio obnova kreditom koji ne bih mogla vracati. Sin i kci morali bi u tom slucaju podignuti kredit za stanove. Ovako smo riješili problem. Stan medu zidinama priskrbio nam je dva stana izvan njih kazala je 65-godišnja gospoda.
Dubrovacko se podrucje polako gospodarski oporavlja, no moralo se živjeti i u godinama nakon rata. Domaci su ljudi posegnuli za obiteljskim srebrom prodajuci nekretnine u užoj gradskoj jezgri. Dubrovacke "kvadrate" sredinom i potkraj devedesetih najprije su kupovali ljudi iz drugih dijelova Hrvatske i iseljenici te stranci koji su u Dubrovniku boravili neposredno nakon rata. Tako su svoj dio Dubrovnika kupili Radomir Cacic, Miomir Žužul, Bosiljko Mišetic, bracni par Ogresta-Merlic, Josip Radeljak, Zdenka Gast, Wolfgang Petritch. Slijedili su ih poznati manje poznati stranci, Nijemci, Austrijanci, Amerikanci, Irci, Englezi, Rusi...
Interes Hollywooda
Za kupnju nekretnina zainteresirao se i Hollywood John Malkovich je medu prvima je dao ponudu za vilu Aurora u Trstenom a vlasnici ladanjskog dvorca na Šipanu navodno vec godinama odbijaju ponude Berlusconija.
Medu posljednjima se u kupnju nekretnina ukljucio grad Dubrovnik koji, uz državu, ima pravo prvokupa nekretnina zašticenih spomenika kulture i to kupnjom hotela Grand na Lopudu i ljetnikovaca u Rijeci dubrovackoj. No, ubrzo je odustao i oglasio prodaju nekretnina koje su bile preskupe za proracun.
Cini se da su domaci ljudi pomalo poceli gubiti vezu s realnošcu pa cijene rastu od 25 do 30 posto godišnje. Željeli bi prodati stan u gradu, a kupiti kucu izvan Dubrovnika, te da im još ostane novca. Stoga traže i više od 6000 eura po metru cetvornom. Cijene su trenutacno od 2500 do 4500 eura po metru cetvornom za bolje lokacije unutar zidina. Zamjetno rastu cijene nekretnina i na drugima gradskim predjelima pa vec i "kvadrat" nebodera u Mokošici, kao najjeftinijeg dijela Dubrovnika, stoji 1500 eura objašnjava Frano Bezic iz dubrovacke agencije za nekretnine "Spes".
Zemljišta za vile
Jedno su se vrijeme tražili stanovi iskljucivo unutar zidina, a sada se traže vece nekretnine izvan grada. Irci i Englezi, primjerice, sada traže gradevinsko zemljište za gradnju vila i manjih hotela. Za dubrovackom i cavtatskom povijesnom jezgrom te predjelom Ploca u Dubrovniku stalna je potražnja. Rusi, ali i Francuzi, Cesi, Madari traže kuce izvan Dubrovnika, pa je podrucje Cavtata i Konavala sve zanimljivije kaže Bezic.
20-sep-04
Država otima tudu banku?
12.09.2004.
Agencija za sanaciju prodaje Jubanku, umesto da je vrati vlasnicima
BEOGRAD - Ono što nije pošlo za rukom ustaškom poglavniku Ante Pavelicu i NDH, što su zapoceli komunisti 1945. godine, izgleda da ce završiti ministar finansija Mladan Dinkic. Naime, nekadašnja Jadransko-podunavska banka, sada Jubanka, u procesu je privatizacije, ali ne tako što bi bila pošteno vracena nekadašnjim vlasnicima i njihovim pravnim naslednicima, vec tako što bi za pare bila prodata zainteresovanim kupcima. Dakle, država prvo otima od jednog, pa prodaje drugome.
Dunavsko-podunavska banka bila je vecinsko vlasništvo Srpske banke D.D. Zagreb. Srpska banka je ugašena po uspostavljanju ustaške tvorevine Neovisne države Hrvatske. Kako bi spasili Jadransko-podunavsku banku, grupa srpskih privrednika dala je 1943. godine 16 miliona tadašnjih dinara za dokapitalizaciju. Medu njima su bili Olga Jovanovic, Vlada Ilic, Vlada Teokarovic, Avram Filipovic, Toma Maksimovic, Milan Stefanovic, Milan Miškovic, Cedomir Petrovic, Aca Petrovic, Ljubomir Nedeljkovic, dr Milosav Radivovic...
Oni su potpisali izjavu da daju 16 miliona dinara «u želji da imovinu Jadransko podunavske banke, kao sastavni deo imovine Srpske banke u Zagrebu ocuvaju, a da bi Jadransko-podunavska banka usled ratom promenjenih prilika ostala u srpskim rukama.»
Komunisti su 1945. godine odmah poceli sa otimacinom privatne imovine, ulepšavajuci svoje postupke friziranim imenima kao što su denacionalizacija, konfiskacija, agrarna reforma i slicno.
Ministarstvo financija Narodne Vlade Hrvatske, odnosno njegova Komisija za preuzimanje konfiscirane imovine novcanih zavoda, 20. veljace (februara) 1946. godine šalje dopis Ministarstvu finansija tadašnje Federativne Narodne Republike Jugoslavije u kome traži da preuzme akcije Jadransko podunavske banke. U dopisu se kaže da je «imovina Trgovinske i Industrijske banke (ranije Srpske banke) d.d. u Zagrebu konfiskovana pravomocnom presudom, pa je i akcijski posjed Srpske banke postao državnom imovinom. S obzirom na to što Jadransko podunavska banka ima svoje sjedište u Beogradu... ova Komisija moli da Ministarstvo financija FNRJ donese odluku o upotrebi akcija Jadransko-Podunavske banke, koje su konfiskacijom Srpske banke pripale državi».
Medutim, Ministarstvo finansija Narodne republike Srbije odlucuje 28. maja 1946. godine da ugasi Jadransko-podunavsku, a kasnije na njenom mestu i njenim sredstvima osniva se Jubanka. Kako je nedavno najavio ministar Dinkic, ponude za preuzimanje akcija Jubanke podnele su tri banke: Sosijet ženeral iz Francuske, OTP iz Madarske i Alfa iz Grcke. N. Bulatovic
Po zakonu
- Tender za prodaju Jubanke raspisan je u skladu sa svim zakononskim normama. Ovih dana tenderska komisija trebalo da završi bodovanje i donese odluku o pobedniku - rekla je za Nacional Marija Belic, P.R. Ministarstva finansija.
U Agenciji za sanaciju banaka su nam rekli da je direktor Milorad Džambic na sastancima i da ce se javiti, što se ni posle dva dana nije dogodilo.
http://www.inter-nacional.com/srp/article.php?related=2&articleid=3189

Copyright © 2004 by Michael Shaskevich

|